Mam tylko godzinę dziennie by coś ugotować. W moich daniach nie ma zatem żadnych rewelacji, nadzwyczajności ani rewolucji. Jest zwyczajnie smacznie, szybko i zdrowo. Jest też bezglutenowo i tak żeby smakowało mojemu najlepszemu pomocnikowi - dwuletniemu synkowi - i już wkrótce również jego młodszej siostrze, która - póki co - pociera dziąsła o marchewkę. Lubię gotować i fotografować, amatorsko lecz z pasją. Najbardziej jednak kocham wspólne posiłki. Po prostu lubię dzielić się radością jedzenia.
środa, 4 lutego 2015
Pasta buraczana z kaszą jaglaną i czerwoną fasolą
Składniki:
2 buraki
100 g kaszy jaglanej
1 puszka czerwonej fasoli
natka pietruszki
sól
pieprz
sok z cytryny - pokropić
ocet balsamiczny- 1łyżeczka
tymianek
1 ząbek czosnku
Przygotowanie:
Buraki umyj, owiń w folię i piecz w piekarniku ok. 3 godzin w temperaturze 180 stopni. Ugotuj 100 g kaszy jaglanej w delikatnie osolonej wodzie. Kaszę przed gotowaniem wypłucz kilka razy w zimnej wodzie. Po upieczeniu obierz buraki ze skóry i zblenduj razem z ugotowaną kaszą jaglaną, czerwoną fasolą oraz wszystkimi innymi dodatkami. Przełóż do zamykanego naczynia, najlepiej słoika i przechowuj w lodówce. Nadaje się idealnie jako dodatek do mięs, pieczonych warzyw, jako pasta na kanapkę. Smacznego :)
wtorek, 3 lutego 2015
Aromatyczny krem warzywny z mlekiem kokosowym i kolendrą
Składniki:
1 opakowanie mrożonych warzyw (kalafior, brokuł, marchew) oczywiście mogą też być świeże.
200 ml mleka kokosowego
sól himalajska
5 ziarenek czarnego pieprzu
świeża pietruszka
świeża kolendra
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
liść laurowy
ziele angielskie
1/2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki
1/2 łyżeczki startego imbiru
1/2 łyżeczki kurkumy
Przygotowanie:
Warzywa zalać wodą, tak aby były nią przykryte. Dodać liść laurowy oraz ziele angielskie, dużą szczyptę soli oraz 5 ziarenek czarnego pieprzu. Gotować na małym ogniu aż warzywa będą miękkie, ale nie powinny się rozgotować, ok 25 minut.
Odcedzamy połowę wody od ugotowanych warzyw, wyławiamy ziele, liść i pieprz, ale pamiętamy aby odlanego wywaru nie wyrzucać, bo może nam się przydać do rozcieńczania kremu. Całość rozdrabniamy blenderem na gładki krem. Ponownie wstawiamy na ogień, dolewamy mleko kokosowe i pozostałe przyprawy i posiekane zioła oraz starty imbir. Tak gotujemy na małym ogniu ok 25 minut, aby mleko zagęściło nam naszą aromatyczną zupę. Pamiętajcie, aby od czasu do czasu krem zamieszać. Jeśli waszym zdaniem zupa zrobi się zbyt gęsta dolejcie trochę odlanego wcześniej wywaru z warzyw. Smacznego dnia:)
poniedziałek, 2 lutego 2015
Bezglutenowy chleb dyniowo- kokosowy z siemieniem
Składniki:
1/2 szklanki mąki kokosowej (lub zmielone wiórki kokosowe)
1 szklanka mąki z pestek dyni ( zmielone pestki dyni)
2 jajka
1 łyżka oleju kokosowego
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 szklanka wody
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego zalanego gorącą wodą aby zrobił się kleik
Opcjonalnie można dodać kilka zmielonych migdałów, dwa zmielone orzechy brazylijskie, 2 łyżeczki czarnuszki albo zioła do smaku, wedle uznania.
Przygotowanie:
Wiórki kokosa, pestki dyni zmielić, jeśli dodajemy orzechy to je również, na mączkę. Siemię zalać wodą i odstawić, Jajka roztrzepać widelcem, dodać suche składniki, dolać wody, łyżkę płynnego oleju kokosowego oraz kleik z siemienia. Całość dokładnie wymieszać, tak aby masa miała konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Przełożyć do formy chlebowej wyłożonej papierem i piec w 180 stopniach w termoobiegu ok 35 min, do suchego patyczka.
Subskrybuj:
Posty (Atom)