piątek, 21 marca 2014

Tarta gryczano-ryżowa z kremem jogurtowo-budyniowym, powidłami i kakaową pianką








Składniki na spód: (wystarczyło na 2 ciasta)
250 g masła
3 żółtka
1 szklanka mąki gryczanej
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki mąki jaglanej
1/2 szklanki mąki ryżowej
1/2 szklanki cukru pudru

Nadzienie:
1 opakowanie budyniu waniliowego (proszek)
250 g jogurtu naturalnego
2 łyżki mleka
1 jajko
1/2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki cukru pudru
Domowe powidła śliwkowe (średnio wysmażone z kawałkami owoców)

Pianka kakaowa:
3 białka ubite na sztywną pianę z łyżeczką brązowego cukru oraz łyżeczką białego octu winnego, 1  łyżeczką mąki ziemniaczanej oraz łyżką kakao

Przygotowanie ciasta kruchego:
Wszystkie składniki na spód zagnieść w jednolitą masę i włożyć do lodówki na minimum 2 godziny. Można przechowywać w lodówce również dłużej. Połowę wykorzystałam tego samego dnia, z drugiej połowy powstały ciasteczka dopiero po dwóch dniach.
Ciasto po schłodzeniu warto ok 10 minut przetrzymać w temperaturze pokojowej, wtedy łatwiej będzie je wykładać do formy. Z mojego doświadczenia wynika, że ciężko jest rozwałkować kruche ciasto bezglutenowe. Ugniatam je zatem rękami bezpośrednio w formie to tarty. Następnie należy je nakłuć widelcem w kilku miejscach, tak aby podczas pieczenia nie wybrzuszyło się. Podpiekamy je w piekarniku w 180 stopniach około 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i 5 minut pozwalamy mu "oddychać".

Przygotowanie masy budyniowej:
 Do wysokiego naczynia przelać jogurt, dodać mleko, wsypać proszek budyniu waniliowego ( ja wykorzystałam budyń bezglutenowy), jajko, cynamon oraz cukier. Całość bardzo dokładnie wymieszać.

Przygotowanie pianki kakaowej:
Ubić 3 białka z cukrem oraz kakao. Pod koniec ubijania dodać mąkę oraz ocet i jeszcze chwilę razem ubijać.

Na podpieczony spód wykładamy solidną warstwę średnio wysmażonych powideł śliwkowych, najlepiej delikatnie kwaskowatych z kawałkami owoców. Na powidła wylewamy masę budyniową, a na nią nakładamy delikatnie łyżką ubite na sztywno białko kakaowe.
Całość pieczemy następne 25 minut w 180 stopniach.





czwartek, 20 marca 2014

Sałatka z granatem i zielonym jabłkiem







Składniki:
6 pomidorków koktajlowych
1/2 zielonego jabłka
4 połówki suszonego pomidora
pestki z 1/2 granata
mix sałat (sałata lodowa, rukola, roszponka)
1/2 czerwonej papryki
kiełki brokuła
4 posiekane orzechy brazylijskie
limonkowy ocet balsamiczny
świeża bazylia
pieprz cytrynowy
oliwa z oliwek
pierś drobiowa
1 łyżka miodu

Przygotowanie:
Pierś drobiową pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju rzepakowym. Pod koniec smażenia przyprawić pieprzem cytrynowym oraz łyżką miodu.

Wszystkie warzywa i owoce dokładnie umyć oraz odpowiednio te, które tego wymagają pokroić na drobne kawałki, według uznania.  Orzechy oraz bazylię posiekać. Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, dodać 2 łyżki oliwy oraz łyżkę octu balsamicznego. Słodko-kwaśne niebo w gębie :)

poniedziałek, 17 marca 2014

Chleb gryczany z siemieniem lnianym i słonecznikiem






Składniki:
500 g mąki gryczanej
1 szklanka ciepłej wody
1 łyżka siemienia lnianego
1 łyżka pestek słonecznika
1/2 łyżeczka soli
1 łyżeczka brązowego cukru
7 g drożdży instant
2 łyżki oliwy z oliwek

W pierwszej kolejności należy przygotować rozczyn z drożdży, soli, cukru, łyżki ciepłej wody i łyżki mąki. Składniki dokładnie wymieszać i odstawić na ok 40 min w ciepłe miejsce. Po tym czasie dodać resztę mąki, wody, oliwę, siemię i słonecznik, Ciasto chwilę ręcznie mieszać drewnianą łyżką. Znowu przykryć i odstawić na 2 godziny w ciepełko. Po tym czasie przełożyć do formy i piec ok 40 min w 180 stopniach.

piątek, 14 marca 2014

Omlet z kaszą gryczaną i warzywami



Składniki:
4 jajka
1/2 czerwonej cebuli
1/2 żółtej papryki
1 mały pomidor
4 łyżki ugotowanej niepalonej kaszy gryczanej
szczypior
świeża bazylia
10 kosteczek sera feta
pieprz biały

Przygotowanie:
Warzywa pokroić w drobną kostkę, zioła posiekać, dodać ugotowaną kaszę, ser feta, jajka i przyprawy. Całość dobrze wymieszać i wylać na patelnię. Smażyć ok 5 min z jednej strony, po czym przyłożyć od góry drugą patelnię, tej samej średnicy i przerzucić omlet. Podsmażyć drugą stronę aż się zarumieni. Szybkie i smaczne, solidne śniadanie dla tych, którzy potrzebują większej dawki energii z rana :)

środa, 12 marca 2014

Ciasto gryczane z jabłkami






Składniki:
3 jajka
1,5 szklanki mąki gryczanej
1/2 szklanki skrobi kukurydzianej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1/2 szklanki brązowego cukru
3 kwaśne jabłka
1 łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie:
Jajka ubić na puszystą pianę z cukrem. Następnie dodać mąki z proszkiem do pieczenia oraz cynamonem. Dokładnie wymieszać. 2,5 jabłka obrać i pokroić w drobną kostkę. Pozostałą połowę zostawić do dekoracji. Dolać oliwę do ciasta oraz dorzucić jabłka. Wymieszać wszystkie składniki. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć ciasto i udekorować połową jabłka skrojoną w półksiężyce. Piec ok 30 min w 170 stopniach w termoobiegu.

wtorek, 11 marca 2014

Sałatka z fetą




Składniki:
1 papryka zółta
1 pomidor
1 mały ogórek zielony
1 mała czerwona cebula
3 łodygi selera naciowego
pół kostki sera feta
świeża bazylia
oliwa z oliwek
limonkowy ocet balsamiczny

Muffiny sernikowe z czekoladą i owocami








Składniki:
4 jajka
1 kg sera twarogowego do serników
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 płaskie łyżki kakao
4 łyżki kaszki kukurydzianej (polenta)
sok z 1 cytryny
1/2 szklanki brązowego cukru

dodatkowo:
nutella lub miodelka
suszona żurawina
mrożone jagody

Przygotowanie:
Jajka ubić z cukrem na puszystą pianę. Następnie dodać polentę z proszkiem do pieczenia. Zmieszać i dodać twaróg z sokiem cytrynowym. Na koniec wmieszać kakao i całość bardzo dokładnie wymieszać. Przełożyć ciasto do foremek i piec ok 40 min w 180 stopniach. W trakcie pieczenia ciasto bardzo urośnie, ale jak to zwykle z sernikiem bywa prawdopodobieństwo, że się zapadnie jest OGROMNE. Dziury są jednak po to, by je wypełniać. Zatem, powstały dołek szczelnie zaklejamy czekoladą i obsypujemy owocami. Palce lizać :)

Widoczny na pierwszych zdjęciach miś był niespodzianką dla syna, jak się domyślacie zrobił większe wrażenie od babeczek ;) Ciasto jest takie samo, z jedną różnicą, kakaowe są jedynie łapki :D

poniedziałek, 10 marca 2014

Warzywa w ziołach z piekarnika








Składniki:
1 cukinia
8 pieczarek
1 czerwona cebula
1 papryka czerwona
1 główka czosnku

Warzywa rozłóż na blaszce na papierze do pieczenia. Puszczą soki, a w ten sposób nie przypalą się. Posyp ulubionymi ziołami. W moim przypadku są to oregano, bazylia, tymianek, pieprz biały. Całość polałam olejem rzepakowym z nutką chilli. Piekłam aż warzywa puściły soki, kilka razy warto przemieszać je na blaszce. Pół godziny i gotowe. Pysznie aromatyczne :)

Bezglutenowy tort czekoladowy z kremem brzoskwioniowym i suszoną żurawiną





Składniki na biszkopt czekoladowy:
5 jajek
3/4 szklanki brązowego cukru
3/4 szklanki mąki bezglutenowej (uniwersalny mix do wypieków)
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie ciasta:
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia oraz kakao i wmieszać do ciasta. Tortownicę wysmarować oliwą. Przelać ciasto i piec w temperaturze 170 stopni około 40 minut. Po ostudzeniu oddzielić nożykiem boki i dno od tortownicy.


 Składniki na krem:
1 puszka brzoskwiń (2 brzoskwinie zostaw do dekoracji)
1 łyżka cukru pudru3 łyżki żelatyny
3 łyżki wody
300 ml śmietany kremówki
250 g serka mascarpone

dodatkowo:
duża garść suszonej żurawiny
syrop brzoskwiniowy do nasączenia biszkoptu

Przygotowanie kremu:
Brzoskwinie odcedź i zmiksuj na gładki mus. Żelatynę zalej wodą i odstaw. Brzoskwinie podgrzej w garnku i dolej żelatynę mieszając aż się rozpuści. Ostudź mus brzoskwiniowy, a następnie zabierz się za ubijanie śmietany. Zimną kremówkę ubij na sztywną masę z 1 łyżką cukru pudru, na sam koniec dodaj serek mascarpone oraz tężejący już mus owocowy. Całość dokładnie zmieszaj. Jeśli krem nadal będzie zbyt rzadki, aby przełożyć nim biszkopt włóż go na około 30 minut do lodówki.

Wystudzone ciasto przekrój na dwa płaty równej grubości. Wewnętrzną część każdego z nich delikatnie polej sokiem brzoskwiniowym. Następnie dolny biszkopt pokryj połową kremu brzoskwiniowego i obsyp go suszoną żurawiną. Nałóż kolejną warstwę ciasta i znów pokryj ją pozostałym kremem. Udekoruj z wierzchu brzoskwiniami oraz posyp suszoną żurawiną. Ja dodatkowo posypałam tort startym orzechem brazylijskim. Smacznego :D


piątek, 7 marca 2014

Mini pizza na spodzie ryżowym









Składniki na ciasto, wychodzi ok 8 sztuk:
1 szklanka mąki ryżowej
2 łyżki skrobi kukurydzianej
2 łyżki oliwy
woda
1/3 łyżeczki soli
pół łyżeczki brązowego cukru
drożdże instant

Przygotowanie:
Drożdże zmieszaj z solą, cukrem i 2 łyżkami ciepłej wody. Odstaw w 30 min w ciepłe miejsce. Następnie do rozczynu dodaj mąkę, skrobię, oliwę i odpowiednią ilość wody, tak aby ciasto dało się rozwałkować. Warto mieć trochę więcej mąki, w razie gdyby podczas wyrabiana ciasto zaczęło się kleić. Ja nie rozwałkowują ciasta, tylko delikatnie ugniatam ręką. Można uformować małe kule, a je następnie rozpłaszczyć dłonią w 1 cm placek. Podpiekłam na początku samo ciasto. Posmarowałam każdą pizzerinkę oliwą i piekłam ok 10 min w 170 stopniach. Następnie przełożyłam na drugą stronę i tym razem piekłam już z obkładem. Można oczywiście dodać dowolne składniki. My zjedliśmy z kukurydzą, suszonymi pomidorami, zieloną oliwką, zapieczone mozzarellą. Pozostawić w piekarniku aż do delikatnego zarumienienia się sera. Jak do każdej pizzy również do ryżowej znakomicie pasują sosy. Ja proponuję delikatny w smaku i lekki jogurtowy sos koperkowy.