środa, 26 lutego 2014

Brukselka Inaczej





Składniki:
200 g mrożonej brukselki
1 duża marchew
1 duża biała cebula
pół kiełbasy jałowcowej
1 duże jabłko
biały pieprz
bezglutenowy sos sojowy

kasza gryczana niepalona
pietruszka

Przygotowanie:
Brukselkę ugotować al dente na parze. Na patelni na oleju rzepakowym podsmażyć cebulkę z marchewką, podlewać wodą żeby się przypaliły. Doprawić pieprzem oraz łyżeczką sosu sojowego. Kiełbaskę pokroić w słupki i dodać do warzyw na patelnię, delikatnie całość dusić. Dodać pokrojone w dość dużą kostkę jabłko i pozwolić mu zmięknąć, pilnować aby się nie rozpadło. Na sam koniec dodać brukselkę. Kaszę gotować w słonej wodzie aż będzie miękka, ok 20 minut. Natkę pietruszki posiekać i zmieszać z kaszą. Gotowe.

Mini bułeczki drożdżowe z powidłami








Składniki na ok 14 mini bułeczek:
300 g uniwersalnej mieszanki mąk bezglutenowych ( ja wybrałam z firmy bezgluten)
1 szklanka ciepłego mleka
7 g drożdży instant
5 łyżeczek brązowego cukru
domowe powidła śliwkowe
1 łyżka masła
2 jajka
szczypta soli

Przygotowanie:
Przygotować rozczyn z drożdży, 1 łyżeczki cukru, 1 łyżki mąki oraz szklanki ciepłego mleka. Drożdże zmieszać z cukrem, dodać mąkę, zmieszać i dolewać powoli ciepłe mleko cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na ok 15 min w ciepłe miejsce, np kaloryfer. Rozczyn musi się spienić. Następnie ubić białka jajek na sztywną pianę. Odstawić  na bok, użyjemy ją na samym końcu. Utrzeć żółtka z cukrem, dodać rozczyn, delikatnie zmieszać drewnianą łyżką. Następnie dodać mąkę, szczyptę soli oraz łyżkę miękkiego masła. Mieszać hakiem do ciasta drożdżowego lub wyrabiać ręką. Na wszelki wypadek mieć w zapasie troszkę więcej mąki, w razie gdyby ciasto było zbyt klejące. Musi dać się rozwałkować bez przyklejenia do wałka. na sam koniec dodać ubite białko i dalej wyrabiać. Po raz kolejny ciasto przykryć i tym razem odstawić na ok. 1,5 h w ciepłe miejsce, tak aby powiększyło swoją objętość. Po tym czasie ciasto rozwałkować lub rozgnieść ręką na placek grubości 1 cm. Standardowej wielkości szklanką wyciąć kółka. Na środek każdego nałożyć łyżeczkę powideł. Złożyć jak pieroga i skleić boki. Następnie łączenie zebrać w jednym miejscu i utworzyć kulę. Ciasto po czasie robi się troszkę kruche, ale tym zupełnie nie należy się przejmować. Niestety wyroby bezglutenowe mają taki właśnie mankament. Drożdżowe bułeczki przełożyć do foremek i piec w piekarniku w 180 stopniach ok 25 minut. Pyszne prosto z piekarnika, ale również na drugi dzień nadal mięciutkie i świeże. Warto poświęcić trochę czasu i zrobić sobie przyjemność w tłusty czwartek ;)

niedziela, 23 lutego 2014

Bezglutenowe ciasto czekoladowe z malinami i konfiturą brzoskwiniową






Składniki:
3 jajka
pół szklanki cukru pudru
1 szklanka mąki jaglanej
1 szklanka mąki ryżowej
pół szklanki oliwy
1 tabliczka gorzkiej czekolady
1 łyżeczka proszku do pieczenia
duża garść mrożonych malin
konfitura brzoskwiniowa

Przygotowanie:
Jajka ubić z cukrem pudrem, następnie dodać mąki z proszkiem i zmieszać. Dolać oliwę i kontynuować  miksowanie. W tym czasie rozpuścić tabliczkę gorzkiej dobrej czekolady w garnku. Dorzucić do garnka zmrożone maliny i pozwolić im się ogrzewać w cieple czekolady na bardzo małym ogniu. Kiedy maliny wygrzeją się w czekoladzie przelać całość do reszty ciasta. Dokładnie wymieszać. Piec ok 30 min w 180 stopniach. Po ostygnięciu przełożyć ciasto konfiturą brzoskwiniową, najlepiej domową, pozwolić mu przez noc odpocząć, a rano posypać cukrem pudrem i smacznie zjeść do porannej kawy.

wtorek, 18 lutego 2014

Ziemniaki w mundurkach pod selerowo-fasolowym sosem pomidorowym




Składniki: (porcja dla 4 osób)

8 ziemniaków
1 czerwona cebula
2 łodygi selera naciowego
1 puszka czerwonej fasoli
1 duży pomidor
1 łyżka przecieru pomidorowego
francuska salami z pistacjami (można użyć dowolnej kiełbasy, również kurczaka)
pieprz
koperek

Przygotowanie:
Ziemniaki umyć i gotować w mundurkach w słonej wodzie. Na patelni podsmażyć cienkie plastry czerwonej cebuli z kiełbasą. Łodygi selera naciowego pokroić w 1 cm kawałki i dorzucić do cebuli. Dusić razem ok 5 minut, po czym dodać fasolkę z puszki, drobno pokrojonego pomidora, łyżkę przecieru, doprawić pieprzem i gotować kolejne 10 minut.

Polecam podawać z dużą ilością koperku oraz łyżką jogurtu naturalnego. Ja swój talerz wzbogaciłam jogurtowym sosem malinowym. Link poniżej :)
http://czarnapoprzeczka.blogspot.com/2014/02/jogurtowy-sos-malinowo-koperkowy-z.html

Jogurtowy sos malinowo-koperkowy z selerem naciowym i awokado






Składniki:
1 mały jogurt naturalny
10 mrożonych malin
1 łodyga selera naciowego
połowa awokado
koperek
1 ząbek czosnku

Przygotowanie:
Seler oraz awokado pokroić w drobne kawałki. Wymieszać z jogurtem naturalnym, wcisnąć ząbek czosnku, dorzucić całe mrożone maliny i posiekany koperek. Zmieszać i czekać, albo i nie ;) aż maliny zmiękną. Pyszny i orzeźwiający sos, idealny do mięs, sałatek, dań z ziemniakami, jako dip do chipsów. Polecam

Lazurowa cukinia z pieczarką na pełnoziarnistym tagliatelle





Składniki:
1 cukinia
2 czerwone cebule
8 pieczarek
ok 200 g sera lazur
pietruszka
pieprz
makaron pełnoziarnisty tagliatelle

Przygotowanie:
Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić w garnku. Ja smażyłam na oleju rzepakowym. Następnie dodać pokrojone w ćwiartki pieczarki i smażyć kolejne 10 minut, delikatnie podlać wodą, aby się nie przypaliły. Cukinię umyć, pokroić w dość dużą kostkę i dodać do duszących się w garnku pieczarek. Kiedy cukinia zacznie mięknąć dorzucić ser lazur w kawałkach. Delikatnie zamieszać i zdjąć z ognia. Ser ma się roztapiać w cieple warzyw. Obsypać dużą ilością świeżej pietruchy. Lazurowy sos gotowy.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Syrop aroniowy z delikatną nutą malinową







Do przygotowania pysznego i zdrowego syropu użyłam:
1 kg mrożonej aronii
2 garści mrożonych malin 
1/2 kg cukru
sok z połowy cytryny

Zmrożoną aronię i maliny wrzuciłam do garnka i zasypałam cukrem na całą noc. Rano gdy owoce puściły soki skropiłam je cytryną i zalałam wodą. Wystarczy jej tyle, żeby owoce były delikatnie przykryte. Gotowałam całość ok 40 min. Po tym czasie zgniotłam aronię tłuczkiem do ziemniaków. Następnie przecedziłam syrop przez pieluchę tetrową i gotowałam kolejne 10 minut już sam syrop. Z miąższu po wystygnięciu wydusiłam resztę soku. Gorący syrop przelałam do wyparzonych butelek, szczelnie zamknęłam i umieściłam je w kąpieli wodnej na ok godzinę. Butelki delikatnie ostygły, wieczka strzeliły, gotowe :)



Sałatka z awokado, selerem naciowym, pomarańczą i jajkiem



Składniki:
2 jajka
1 pomarańcza
2 łodygi selera naciowego
pół awokado
1 plaster goudy
świeża pietruszka
oregano
2 łyżki jogurtu naturalnego

Pokroić warzywa, pomarańczę oraz ser. Dodać jogurt, posiekaną pietruszkę, doprawić oregano i sałatkę wymieszać. Na wierzch położyć jajko, dowolnie pokrojone, ozdobić pietruszką i gotowe.

niedziela, 16 lutego 2014

Ciasto jaglane z jabłkiem





Składniki:
1 szklanka suchej kaszy jaglanej
2 łyżki mąki ryżowej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 jajka
100 g masła
1 łyżeczka cynamonu
sok z połowy cytryny
1/2 szklanki brązowego cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół łyżeczki aromatu waniliowego
2 jabłka

Przygotowanie:
Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Skrop je sokiem z cytryny, dodaj cynamon i esencję waniliową. Kaszę należy wcześniej dwukrotnie przepłukać zimną wodą, następnie ją zalać wodą, dodać szczyptę soli i gotować aż delikatnie zmięknie. Pod koniec gotowania dodaj masło. Jajka ubij z cukrem, dodaj do nich starte jabłka oraz ugotowaną kaszę, mąkę ryżową, mąkę ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. Całość dokładnie wymieszaj. Przełóż do foremki i piecz ok 45min w 180 stopniach. Można podawać z lodami, bitą śmietaną, dowolnymi owocami, jednak najlepiej pasują kwaskowate. Oczywiście samo również smakuje rewelacyjnie, pyszne na ciepło. Smacznego :)

Moje Guacamole





Składniki:
1 dojrzałe, miękkie awokado
2 duże ząbki czosnku
sok z połowy cytryny
pieprz
4 pomidorki koktajlowe
pietruszka
limonkowy olej rzepakowy

Przygotowanie:
Awokado przekroić na pół, wyciągnąć pestkę i wybrać miąższ łyżką. Pokroić w drobną kostkę, skropić sokiem z cytryny i wstawić do lodówki na 1 godzinę. Czosnek i pietruszkę drobno posiekać, pomidorki pokroić w drobną kostkę. Wszystko zmieszać z awokado, doprawić pieprzem i dolać łyżeczkę oleju. Zmieszać i ponownie wstawić do lodówki, aby wszystkie smaki się przeszły. Intensywnie czosnkowe, dlatego bardziej polecam na późną kolację niż śniadanie ;)

czwartek, 13 lutego 2014

Kakaowe naleśniczki z siemieniem i kokosem podane z konfiturą brzoskwiniową i jeżynami












Składniki:
2 jajka
1 szklanka mieszanki mąk bezglutenowych firmy bezgluten, najlepiej takiej do naleśników
(dla glutenowców może być oczywiście dowolna mąka pszenna)
1 szklanka mąki gryczanej
1 łyżka siemienia lnianego
1 łyżka wiórków kokosowych
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżka jogurtu naturalnego
2 łyżki brązowego cukru
1 czubata łyżka kakao
1 łyżka oliwy z oliwek
woda

Przygotowanie:
Wszystkie suche składniki zmieszać ze sobą w osobnej misce.
Ubić 1 całe jajko i 1 żółtko oraz osobno 1 białko, które na sam koniec wmieszać delikatnie do ciasta. Zatem do ubitych jajek, dodać mąki z sodą, siemię, koko, cukier i kakao i całość mieszać mikserem, na koniec dolać oliwę oraz odpowiednią ilość wody, tak aby ciasto było lejące, ale nadal dość gęste. na koniec wmieszać ręcznie delikatnie ubite na sztywno białko. Aby uzyskać efekt dziurek przysmażamy naleśniki na suchej patelni tylko z jednej strony.
Dla zakochanych wersja serduszkowa, w sam raz na miły poranek, podana z dowolnymi owocami, konfiturą, bitą śmietaną, frużeliną lub co dusza zapragnie. My podajemy z jeżynami i konfiturą brzoskwiniową.
Druga propozycja podania to torcik naleśnikowy z budyniową śmietaną i polewą z jeżyn oraz malin. Miłego dnia :)